SyteLine Gelişmiş ERP

 

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP

 

 

 

 

 

Satış ve tedarikten üretim ve sevkiyat aşamasına kadar MAPICS SyteLine 7, üretim süreçlerini, arzla talebi denkleştirecek ve ürünün müşteriye daima tam zamanında ulaşmasını sağlayacak şekilde yönlendirir. Bir yönetim temeli olarak SyteLine 7 genişletilmiş ERP çözümü ile üreticiler, ticari başarılarını geliştirmek için önemli bir fırsat elde edecekleri gibi, ileri bilgi teknolojisinden de faydalanmış olurlar.

 

Kapsamlı bir işlevselliğe sahip SyteLine 7, üretimin hem işletme hem de operasyonel boyutundaki pek çok alan için destek sağlar: Dizayn, Satış, Planlama, Tedarik, Üretim, Sevkiyat, Servis ve Finans. SyteLine 7, esnek uygulama ekranlarına, kullanışlı bir veri yönetimine ve size özel ticari gereksinimlerinize uyum sağlayan ve proseslerin düzgün, verimli bir şekilde yürütülmesini temin eden taktik süreçlere sahiptir. SyteLine 7'nin gelişmiş proses otomasyon teknolojisi, rutin işleri kolaylaştırır ve size, değişen iş koşullarına göre proseslerinizi geliştirmeniz için fırsat sağlar. Geliştirilebilir yapısı sayesinde, işletmeniz büyüdükçe kullanıcı, ürün, üretim tesisi ya da ambarlar eklemenize ve diğer değişiklikleri yapmanıza olanak sağlar.

 

SyteLine 7, daha esnek ve iyi bir uygulama entegrasyonu ve karma-platform çözümleriyle kıyaslandığında çok daha gelişmiş bir işlevselliği en düşük sahip olma maliyeti ile sağlamak için Microsoft .NET ortamında geliştirilmiştir. SyteLine 7'nizi kolayca size özel sektörel ya da kullanıcı gereksinimlerinizi karşılamak üzere kişiselleştirebilirsiniz. Daha da önemlisi, işinizdeki değişimlere paralel olarak çözümünüz de onunla birlikte ilerleyecektir.

 

 

Dizayn

 

 

Rekabetçi baskılar, müşteri talepleri ve operasyon giderlerini kısma gereksinimi, daha kısa ürün ömrüne olan gereksinimi de körüklemekte. SyteLine 7'nin tasarım özellikleri ile ürünlerinizi tasarladığınızda rekabet gücünüz artacak, proje geliştirme süreciniz kısalacak, daha yüksek kaliteli ürünlere sahip olacak, müşteri memnuniyetini artıracak ve net karlılığınızı yükselteceksiniz.

 

 

MAPICS SyteLine 7, dizayn, üretim ve dizayn süreçlerini, multimedya ekleme özelliklerini, entegre iş akışını ve güçlü sorgulamaları desteklemek için ihtiyaç duyduklarınızı elde etmek üzere ürün veri yönetimi fonksiyonu ile entegredir. Ürün veri yönetimi (PDM) ile  ürün bilgileri, teknik dokümanlar , kalite dokümanları, parçalar, mühendislik ürün ağaçları ya da üretim  ürün ağaçları gibi bilgiler  revizyon, ECN, seri numaralı ya da parti kontrollü olarak yönetilebilir. Hızlı mühendislik süreçleri, kendine özgü müşteri talepleri karşısında ürün dizaynlarını hızla modifiye etmenize yardımcı olur.


ECN Süreci

 

Metin Kutusu: 

Mühendislik departmanınız ECN kontrolü ile hem rotayı hem de materyal değişimlerini düzenleyebilir.


SyteLine 7'nin mühendislik değişiklik bildirimi (ECN) işlevi, takım çalışması ile yürütülen büyük projelerde güvenli ve çok yönlü bilgi paylaşımını sağlar. Dizayn veya üretim sürecinin herhangi bir aşamasında, herhangi bir parça için orijinal, tasarım ve üretim ürün ağaçlarını görüntü-leyebilirsiniz.

 

SyteLine 7'nin mühendislik paneli üretilen her bir parça için, size bu parçada kullanılan tüm materyalleri ve bu parça ile ilgili tüm operasyonları gösteren tek bir görüntü sağlar. Böylece tek bir izleme noktasından, parça için ECN'ler yaratabilir, parçaları kopyalayabilir ve bileşenlerini ve operasyonlarını seçici bir biçimde yönetebilirsiniz.

 

Mühendislik değişiklikleri ile ilgili iletişim, hem dahili hem de harici olarak güvenli bir onay prosesi ile sağlanır ve istendiğinde iş akışı (workflow)  ile e-posta bildirimi de buna dahil edilebilmektedir. Ayrıca SyteLine 7, mükerrer değişimlerin önlenmesinden eşzamanlı değişim tarihçesine kadar tüm teknik değişikliklerin tam bir kontrolünü sağlar. Üretimdeki aynı ürün için herhangi bir zamanda birden fazla revizyon yaratabilir ve farklı kontrol dereceleri atayabilirsiniz.

 

Katılımcı mühendislik

 

SyteLine 7'nin entegre katılımcı mühendislik fonksiyonları, ürün dizaynı ve onay prosesinde yer alan herkes arasında iletişim kurulmasını sağlar. Entegre uygulamalar, multimedya eklerini görüntülemenizi, ürün değişimlerine hızla yanıt vermenizi, maliyetleri dikkatle izlemenizi, iş akışı ve onay proseslerini uzmanlıkla yönetmenizi ve teknik değişiklikleri izlemenize olanak verir. Global mühendislik, pazarlama, satış, saha hizmetleri ve finans ekiplerinizden ve bunlara ek olarak tüm dış kaynaklarınızdan uygun zamanlı bir girdi ve katılım sağlarsınız.

 

Denetim takibi

 

QS9000, FAA, FDA ve ISO 9000 gibi global kalite standartları tarzı yasal baskılar artık daha fazla resmi dokümantasyon ve prosedür gerektiriyor. Kapsamlı izleme ve kontrol özellikleri, ISO ve FDA tipi belgelemeleri daha kolay yönetilir kılan bir denetim takibi sağlar.

 

Doküman ve kayıt yönetimi

 

Doküman yönetimi, katılımcı dizayn çalışmalarınızın yönetiminin, önemli bir parçasıdır. Geliştirme prosesinde, dikkatle saklanması ve  revizyon prosesinde dikkatle izlenmesi gereken pek çok bilgisayar destekli dizayn çizimleri, illüstrasyonlar, tablolar, kelime-işlem dokümanları, grafikler ve diğer multimedya ekleri yaratırsınız. Tüm bu bilgiler, bu eklerin kullanıcılar tarafından girilip bakılacağı tek bir yerde saklanır. Hatta SyteLine 7, bir ürünün değişik revizyonlarını, sizin veya anlaşmalı üreticinizin tesisinde izleyebilir.

 

Satış

 

Günümüz üretim dünyasında, satış, basit bir el sıkışmadan daha fazla şey ifade etmekte. Ürün talepleri, ayrıntılı fiyatlandırma ve hassas konfigürasyonlar gerektirmekte. Siparişlerin işlenmesi, izlenmesi, düzenlenmesi ve yerine getirilmesi gerekmekte. Yoğun rekabet, üreticilere, müşterilerle güvenilir ilişkiler kurmalarını empoze etmekte, aksi takdirde müşteri başka üreticiye yönelebilmekte. Hiç şüphe yok... müşteriler talepkardır. İlk sipariş fiyatından ürünlerle ilgili süre giden müşteri hizmetlerine kadar MAPICS SyteLine 7,  müşteri tecrübesiyle ilgili tüm yönlerin düzenlenmesi, müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi ve satışların devamının gelmesi konusunda çeşitli avantajlar sağlar. Bunun yanı sıra MAPICS Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) 'in SyteLine 7 'ye eklenmesi ile tüm sipariş ve müşteri aktivitelerinin yürütülmesi ve geliştirilmesini sağlayacak tek bir ara yüz sağlanmış olur.

İşletmenin fonksiyonel alanları arasındaki bu kesintisiz iletişim sayesinde müşterilerinize sipariş ile ilgili verilen sözlerinizi her zaman tutmuş olursunuz. Satış, pazarlama, müşteri hizmetleri, üretim, sevkiyat ve diğer departmanlar arasındaki kapalı devre etkileşimler, işin kaliteli bir biçimde bitirilmesini garanti altına alır.

 

Sipariş konfigürasyonu

 

Ürün konfigürasyonu ve fiyatlandırma fonksiyonalitesi, üzerinde anlaşma sağlanmış, müşteriye özel fiyatlandırmayı takiben, hızlı bir biçimde özel teklif oluşturmanızı sağlar. Kompleks ürün konfigürasyon yönetimi, konfigüre edilmiş siparişlerin, müşteri için uygun ve üretim departmanı için yapılabilir olduğunu garanti altına alır.

Metin Kutusu: 

Satış ekibiniz, ürün kullanılırlığını ve teslimat detaylarını kolayca kontrol edebilir, böylece müşterilere anında taahhütte bulunabilirler.

 

Pazarlama ve Satış

 

SyteLine 7 aynı zamanda, satış temsilcilerinizin ve kanal yöneticilerinizin, fırsatları takip edebilmesine, işlerini düzenleyebilmesine ve satış bilgi iletim kanallarını ölçümleyip rapor edebilmesine yardımcı olan tam bir satış gücü otomasyonu kapasitesine sahiptir. Pazarlama yönetim araçları, (internet aracılığıyla) şirket geneliyle paylaşabileceğiniz yeniden-kullanılabilir materyallerden oluşan bir kütüphane yaratmanıza ve postalamalar ve fuarlar gibi pazarlama programlarını etkin bir biçimde izleyip yürütmenize yardımcı olur.

 

Metin Kutusu: Sipariş işlem ve teslimat

 

Sipariş yönetim işlevi, kesin ürün konfigürasyonu ve fiyatlandırmasıyla hızlı teklif oluşturmanızı, ürün kullanılabilirliğine hızla ulaşıp siparişe ayırma yapmanızı ve tek bir tuşla teklifleri siparişe çevirmenizi sağlar.

Anında söz verebilmek; müşteri hizmetleri acentalarınızın ve satış temsilcilerinizin hızlı bir biçimde teklif oluşturmasına, ürünleri doğru olarak konfigüre edip fiyatlandırmalarına ve siparişe ayırmalarına, üretim programlarına uyum sağlamalarına ve geri dönüp firmaya telefon etmeden müşteriye anında cevap vermelerini sağlar. SyteLine 7'nin randımanlı sipariş girişi, alacak, fiyatlandırma ve ürünün stoklarda olup olmadığının kontrolü gibi adımları otomatikleştiren bir opsiyona da sahiptir. Bir teklif verilmeden veya bir sipariş ayrılmadan önce, özel veya konfigüre edilmiş ürün; tedarik, üretim ve planlama kaynak kullanılırlığına göre kontrol edilir, böylece ürünün zamanında ve müşterinin spesifik ihtiyaçlarına göre üretilmesi temin edilmiş olur.

 

Müşterilerle kapalı devre etkileşim, takip edilen işlerin söz verildiği şekilde tamamlanmasını sağlar. Siparişin anında gerçekleştirilmesi, gecikmelere neden olabilecek geçersiz konfigürasyonlara veya fiyatlandırma hatalarına karşı koruma sağlar. Anında sipariş sözü, müşterileri, kendi gereksinimlerine uymayan opsiyonları kabul etmeye zorlamak yerine, üretim programlarını müşterinin verdiği tarihlere göre ayarlar.

 

 

Plan

 

Siparişi aldığınız anda müşterilerinize gerçek ve garantili bir teslimat tarihi veriyorsunuz ve her seferinde buna sadık kalıyorsunuz: Bunun müşterileriniz üzerinde yaratacağı etkiyi bir hayal edin! MAPICS SyteLine 7, müşteri siparişlerinizi tam zamanında karşılamanız için gerekli tüm üretim kaynaklarını -makineler, işgücü, materyaller ve aletler- koordine eden hatasız bir teslimat planı yaratarak, müşterilerinize verdiğiniz sözleri tutmanız konusunda size güven verir.

Üst Düzey Planlama ve Çizelgeleme (APS) ile ERP'yi entegre eden SyteLine 7, planlama sürecindeki ve teslimattaki gecikmeleri elemine ederek malzemeleri, üretimi ve kapasiteyi sipariş bazında otomatik olarak planlar ve çizelgeler. Üretim tesisinizi daha düşük envanter düzeylerinde, daha az kayıplar ve daha yüksek müşteri hizmet seviyesiyle yönetebilirsiniz.

Üreticiler, SyteLine 7 ile bir üst düzey MRP veya tam bir APS planı üreterek planlama ve çizelgeleme yeteneklerini yükseltebilirler. Üreticiler, mevcut ve planlanmış tüm siparişleri kapsayan bir üretim planını, BOM rotalarını  malzemeleri ve kapasite sınırlamalarını zaman eksenine yayarak yaratabilirler. Yeni siparişler alındıkça plan otomatik olarak güncellenir.

 

Planlama analizi

 

SyteLine 7'nin üretim çözümleyicisi, bir siparişi geciktirebilecek darboğaz kaynakları ya da hammadde eksikliklerini önceden saptayabilmenizi sağlar. Çözümleyici, üretim ürün ağaçları açılımını  göstererek kritik bekleme süresi veya gecikmeye sahip parçalara dikkati çeker. Bu bilgiye ulaşmanız size, gelecekte karşılaşacağınız eksikliklere ve gecikmelere karşı önceden önlem alma avantajını sağlar. Çözümleyici ayrıca, halihazırda varolan gecikmeleri elimine etmek için de önlem alınması gerekli parçaları kesin olarak saptamanızı sağlayacak çoklu "eğer-şayet" senaryolarının yaratılmasını destekler.

SyteLine 7, size, en iyi alternatifi seçmenizde yardımcı olmak üzere "eğer" alternatiflerinin karşılaştırmalı raporlarını sunar. Çözüm size aynı zamanda, mevcut planda veya "eğer" alternatiflerinden herhangi birinde karşılaşılabilecek sorunları görüntülemek üzere bir pano da sağlar. Öngörülen sipariş gecikmelerini, öngörülen darboğazları ve öngörülen parça eksikliklerini, buna sebep olan işlerin, parçaların veya iş merkezlerinin detaylı bir grafik göstergesiyle birlikte görüntüleyebilirsiniz.

 

 

 

Metin Kutusu: 

SyteLine 7, tüm bekleyen işleri, planlanmış siparişleri ve üretim çizelgelerini tek bir kolay-kılavuzlu, renk-kodlu Gantt şemasında görsel olarak yeniden inceleme özelliği sunar.


Üst Düzey Planlama & Çizelgeleme

 

İleri düzey planlama ve çizelgeleme özellikleri, üretim sürecini gerçek zamanlı, sipariş bazında senkronize ederek tesis operasyonlarını talepten yola çıkarak yürütür. APS planlama, müşterilere gerçek zamanlı yapılabilir tarih / miktar analizleri (CTP) sunabilmek için  malzeme kullanılabilirliğini ve kapasiteleri dikkate alır.

Metin Kutusu: SyteLine 7 çizelgeleme, tamamlanmış işler yerine, olayların ve operasyonların çizelgelenmesine dayalı bir üretim programı sağlar. Bu da plancının, tezgah çizelgelerindeki boşlukları daha iyi görmesini ve atölyeye daha gerçekçi bir iş listesi oluşturmasını sağlar. SyteLine 7'nin olay-bazlı çizelgeleme işlevi, temel planlama işlevi ile aynı tabloları ve verileri kullanır, böylece ana üretim planı ve çizelge arasında tam bir senkronizasyon oluşur. Öngörülemeyen talepler, uzun üretim ön süreleri gibi gerçek zamanlı siparişe dayalı çizelgelemenin zor olduğu durumlarda ise  tahmine dayalı üretimler  ve ana üretim çizelgesi, düzenli üretim akışlarının yönetilebilmesini sağlar.

 

 

 

Malzeme Kaynakları Planlama (MRP)

 

Metin Kutusu: 

SyteLine 7'nin üretim çözümleyicisini kullanarak, potansiyel olarak siparişleri geciktirebilecek kaynak darboğazlarını veya satın alınan parça eksikliklerini saptayabilir ve giderebilirsiniz.


MRP uygulaması, sonlu bir model ile planlama problemini elimine ederek müşteri siparişi girişi anında söz verilebilir miktar (ATP) analizleri sağlar. SyteLine 7 buna ek olarak tüm gereksinimleri müşteri siparişi bazında detaylandıran gelişmiş bir MRP işlevi sunar. Bu da daha gerçekçi planlar, müşteri siparişi girişinde daha doğru söz verilebilir tarih/miktar (ATP) hesaplamaları, gereksinim kaynaklarının daha net izlenmesini ve ileride tam bir APS (üst düzey planlama ve çizelgeleme) uygulaması için kolay bir geçiş yolu sağlar.

Sistem tarafından ön görülen planlı satınalma siparişleri ve işemirleri, müşteri siparişleri bazında planlama konsepti kullanılarak yaratılır ve çizelgelenir. Müşteri siparişlerinin üretimi için gereken etkinlikler (yarı mamul üretimleri, hammadde tedarikleri vb.) , ilk aşamada ilgili müşteri siparişlerinin sevk tarihlerinden geriye doğru planlanır. Bu süreçte eğer planlanan etkinliklerden herhangi birinin günün tarihinde önce yapılmış olması gerektiği saptanırsa, bu müşteri siparişine ilişkin etkinlikler bu gecikmiş etkinliğin bugün başlatılacağı varsayılarak ileri doğru planlanır. Bu durumda üretilen istisna mesajları ile de plancıya bir teslimat problemi olduğu bildirilir.

 

Stok kullanılabilirliği

 

Ürün kullanılabilirliği işlevleri, eldeki miktarın ve tezgah kapasitelerinin güncel durumunu ve ileriye yönelik zamana bağlı değişimini kontrol ederek müşterilerinize eş zamanlı taahhütler vermenizi ve işletmenizdeki yada tedarikçilerinizdeki ürün stoklarından ve tezgah kapasitelerinden rezervasyon yapmanızı sağlar.

 

Tedarik

 

Üreticiler, farklı yerlerde bulunan stokların takibini yapabilmeye ve müşterilerine en iyi ürünleri en iyi fiyattan sunabilmek için gerekli bileşenleri en iyi fiyattan bulabilmeye ihtiyaç duyarlar.

MAPICS SyteLine 7, tedarik sürecini kolay ve dinamik bir hale getirir. Tedarik edeceğiniz  her türlü  malzeme ve hizmetleri çok çeşitli bölgelerden, satıcılardan ve tesislerden kolayca saptayabilir, rezerve edebilir ve satın alabilirsiniz. SyteLine 7, tedarik sürelerini ve stok gereksinimini azaltır ve ürünlerin zamanında teslimatını kolaylaştırır.

Satınalma siparişleri yaratıldıkça, e-posta veya bir XML mesajı ile farklı malzeme yerlerine ve satıcılarına otomatik bildirim sağlanabilir. Eğer siparişlerde değişiklik yada iptaller olursa, tedarik süreci içindeki tüm tarafların haberdar olacağı şekilde güncellemeler ve iptaller yine e-posta veya bir XML mesajı ile derhal bildirilir.

MAPICS Tedarik Zincir Yönetimi (SCM)'yi SyteLine 7'ye eklemek, size değer zinciri boyunca envanter yönetimi, kapasite görünürlüğü ve tam bir tedarikçi işbirliği sağlar.

 

Dinamik tedarik

 

Akıllı ve dinamik tedarik size, mevcut üretim plan ve çizelgesini desteklemek için gerekli bileşenleri en iyi sağlayacak önceden saptanmış satıcıları hızlı bir biçimde tanımlamanızda yardımcı olur. En hızlı sevkiyat, en düşük maliyet veya en düşük sevkiyat maliyetini de kapsayacak biçimde, müşteri gereksinimlerini baz alan doğru tedarik kaynağını seçebilirsiniz. Envanter ve malzeme gereksinimini etkileyecek talep değişimlerini tespit edip buna uygun olarak tedarikçileri bilgilendirebilirsiniz.

Önceden tanımlamış olduğunuz kuralların önceliğini ve düzenini değiştirerek hangi satıcının parçaları en ucuza veya en kısa sürede tedarik edebileceğini kolayca tanımlayabilirsiniz. Bu kaynak sağlama kuralları malzeme bazında önceden saptanabilir ve sonra satın alma talebinin yaratıldığı anda değiştirilebilir veya geçersiz kılınabilir. Bu esneklik, satın alma proseslerini önceliğe veya istisnaya göre yönetmenize imkan verir.

 

Stok

 

SyteLine 7 size, üretim gereksinimlerine bağlı olarak malzemeleri hızla transfer veya sipariş etme yeteneğiyle birlikte, herhangi bir ambar veya tesisteki tüm hammadde stoğunu veya tedarikçilerinizin depolarını eş zamanlı izleme olanağı verir. Dilerseniz müşterileriniz de tedarikçi malzemelerinin rezervasyonuyla birlikte siparişlerinin  tamamlanma durumunu ve üretim proseslerinizi elektronik olarak izleme olanağına sahip olabilirler.

 

EDI

 

Elektronik veri değişimi (EDI) daha fazla müşteriyle ve tedarikçiyle iletişimi geliştirir. SyteLine 7 , iş süreçlerinizle ilgili verileri (talepler, sevkiyatlar (ASN) , faturalar, satınalma siparişleri, teknik resimler …vb.)   müşteri, tedarikçi, aracı ve distribütörlerin kullandığı sistemler arasında e-ticaret, XML, EDI veya web EDI hizmetlerini kullanarak elektronik olarak iletme yeteneği sağlar.

 

Metin Kutusu: 

Güçlü, akıllı bir tedarik yönetimi, mevcut üretim plan ve çizelgesini desteklemek için gerekli bileşenleri en iyi sağlayacak satıcıyı tanımlamanızda yardımcı olur.


EDI işlevi, veri değişimi için EDI sistemlerini desteklerken, internet-bazlı EDI teknolojileri için de kullanım esnekliği sağlar. Şirketler-arası elektronik süreç yönetimi, müşterilerden ve tedarikçilerden gelen isteklere hızla cevap verebilmenizi, otomatik olarak giden talepler ve mesajlar yaratabilmenizi ve istisnaları gecikme olmaksızın düzenleyebilmenizi sağlar.

 

 

Tesellüm

 

SyteLine 7, ambara girlebilecek tüm olası malzeme tipleri için ayrıntılı bir düzeneği de içeren gelen teslimat özellikleri sunar. Böylece palet parti numaraları, seri numaraları, fifo tarihleri ve raf ömürleri kadar, satın alma siparişlerini, ambar transferlerini, iş emirlerini, kısmi sevkiyatları ve iade edilen malzemeleri de etkin biçimde yönetebilirsiniz.

 

Üretim

 

Hangi sektörde olursanız olun, ürününüz size özeldir ve müşteriniz de onu hemen, hatasız ve verebileceğiniz en iyi fiyata ister, aksi takdirde ürünü rakibinizden alır. Tesisinizin kapasitesini bilmeniz, bir üretim çizelgesi oluşturmanız, kalite standartlarına bağlı kalmanız, yönetmeliklere uymanız, ihtiyacınız olan bileşenlerin zamanında gelmesini garanti etmeniz ve ürünü söz verdiğiniz tarihte teslim etmeniz gerekmektedir. Tek bir küçük işletmeniz de olabilir, dünya çapında bir girişimin bir parçası da olabilirsiniz, fark etmez, müşteri sizin büyüklüğünüzle ilgilenmez.

MAPICS SyteLine 7, ekipmanları, tesisi, envanteri ve yapılmakta olan işi koordine etmenize ve üretiminizi maksimum verimlilikle yönetmenize yardımcı olur. Süreçleri daha iyi entegre ve senkronize edebilir ve böylece ürünlerinizin daha iyi ve daha hızlı üretimine konsantre olabilirsiniz.

 

 

Karma üretim

 

Üreticiler, üretimlerini her yönden yönetirken değişik derecelerde esnekliğe ihtiyaç duyarlar. SyteLine 7 istenen kontrol ve çeşitlilik düzeylerine uyum sağlayacak üç değiştirilebilir üretim kontrol yöntemi sunar: iş emirleri, üretim çizelgeleri ve JIT/KANBAN. Bu karma üretim desteği, üretim kontrolü için mümkün olan en düşük genel giderlerle verimli bir üretim yapabilmeniz için farklı teknikleri kullanmanıza izin verir.

SyteLine 7'nin üretim işlevi, farklı ürünler için müşteri taleplerine karşılık, siparişe göre üretim, siparişe göre tasarım, stoğa üretim, siparişe göre konfigürasyon, siparişe göre montaj ve karma yada karışık-mod tesis operasyonları arasında hızlı geçiş yapma esnekliği sağlar.

 

Atölye (Shop floor) kontrolü

 

SyteLine 7, tezgahları ve işçileri, kaynak grupları ve tekil kaynak düzeyinde yönetme yeteneği sağlar. Operasyonları, iş merkezlerini ve nihayetinde tüm üretim sürecini, etkin bir tanımlama ve üretim kaynaklarının kullanımı yoluyla yönetebilirsiniz. Birden fazla tezgahı tek bir kaynak grubuna bağlayarak kapasite planlamada bu gurubu tek bir iş merkezi olarak kullanabilirsiniz. Aynı tezgahları başka bir kaynak grubunda da bir operatör ile birleştirerek çizelgeleme amacıyla kullanabilirsiniz. SyteLine 7 her düzeyde uygun bir çizelgeleme yapar ve operasyon, kaynak ve kaynak grubu düzeylerinde ayrıntıları gösterecek bir plan üretir.

SyteLine 7, tüm bekleyen işleri, planlanmış siparişleri ve üretim çizelgelerini tek bir kolay-kılavuzlu, renk-kodlu Gantt şemasında görsel olarak yeniden inceleme özelliği sunar. Gecikmiş işleri belirtmek veya fazla yüklenmiş iş merkezlerini göstermek için görsel kuralları değiştirebilirsiniz. Tek bir ekranda tüm üretim planını görebilir ve dikkatinizi nereye yoğunlaştırmanız gerektiği konusunda analizler gerçekleştirebilirsiniz. Spesifik bir kaynak grubuna veya kaynağa girerek kullanımını görüntüleyin. Bu aşırı ya da az-yüklenmiş kaynakları görsel olarak tanımlayabilir ve böylece planla ilgili uygun düzeltmeleri yapabilirsiniz. Ayrıca halihazırda gecikmiş yada  gelecekte gecikecek müşteri siparişleri görmek ve gecikme nedenlerini saptamak için gecikmiş işler detayına girebilirsiniz. Gecikecek bir müşteri siparişini önceden saptayabilme özelliği, üretkenliğinizi geliştirir ve bir sonraki acil sipariş setine hazırlanmanıza yardımcı olur.

 

Veri toplama / barkod uygulamaları

SyteLine 7'nin veri toplama özellikleri üretim operasyonu boyunca, parça gelişinden müşteri siparişi sevkiyatına kadar, tam ve ayrıntılı bilgi edinebilmenizi sağlar. Barkod tabanlı veri toplama uygulamaları , işletme genelinde hızlı, hatasız, esnek, ve kullanılabilir ölçüm teknikleriyle veri doğruluğunu güçlendirir. Üretim kontrolü, veri toplama ve raporlama maliyetiyle kontrolü dengelemek için, iş emirlerini, üretim çizelgelerini ve JIT/KANBAN tekniklerini malzeme bazında kullanır.

Metin Kutusu: 

İstisna bazlı üretim çizelgeleme, etkin üretim yönetimi yeteneğinizi geliştirerek mevcut ve gelecekteki geciken tüm müşteri siparişlerinizi görmenizi sağlar.

Maliyetleme

Üretimin maliyet yapısının tüm yönleriyle doğrudan izlenebilirliğini sağlamak amacıyla, SyteLine 7’de  BOM'lar, ürün maliyetlerinin ve sapmaların hesaplanması için gereken tüm verileri de barındırmaktadır. SyteLine 7 aynı zamanda, uzun zaman dilimlerine yayılmış üretimlerin söz konusu olduğu siparişe göre tasarım ile üretilen  büyük veya kompleks ekipman üretimleri için de tam bir proje yönetimi ve maliyetlemesi olanağı sunar.

 

 

Teslimat

 

Değer zincirinin hiçbir bölümü ürününüzün müşteriye teslim edilmesinden daha önemli değildir. MAPICS SyteLine 7, daha iyi müşteri hizmeti ve operasyon ile envanter üzerindeki kontrolü geliştirmek için üreticilere uluslararası standartlarda kurumsal çözümleri sunar. Dağıtım işlevi; kapsamlı satışları, alışları ve stok izleme işlevlerini entegre eder.

Müşteri siparişi etkinlikleri gerçekte müşteri siparişi verdiği zaman başlar. SyteLine 7, size, distribütörlerinize ve müşterilerinize stokları kontrol etme, sipariş verme ve siparişin durumunu gerçek zamanlı olarak takip etme olanağı sağlar. Üretim tesisinizdeki iş akışını takip edebilir, sevkiyat ve iade süreçlerini düzenleyebilir, özel siparişlerde ürün konfigürasyonunun uygunluğunu sağlayabilir ve dokümanları, faturaları ve ödemeleri takip edebilirsiniz.

 

Eşzamanlı Sevkiyat Bildirimi (Advance Shipping Notification)

 

SyteLine 7, eşzamanlı sevkiyat bildirimlerini (ASN'ler) doküman olarak kolayca yaratarak müşterilere yada distribütörlere iletmenizi sağlar. Gerekli ASN dokümanını küçük bir çabayla, hatta hiç çaba sarf etmeden gönderebilirsiniz. SyteLine 7, ürün kodları,miktarları,ambalaj bilgileri gibi sevkiyat bilgilerini içeren dokümaları sistemde zaten var olan bilgilerden yararlanarak otomatikman üretir. Bu da müşteri hizmetlerinin ürün teslimatı ile ilgili tüm bildirimleri sevkiyat birimi ile iletişime geçmeye gerek kalmadan otomatik olarak alabilmesini sağlar..

 

 

Sevkiyat

Metin Kutusu: 

Paketleme yönetimi işlevleri ile bir müşteri siparişindeki, gerek tek tek ürünler için ve gerekse de sevkedilen tüm ürünler için özel dokümanlar üretilebilir.

SyteLine 7, bir üretim gereksiniminin, doğrudan talebi yaratan müşteri siparişine bağlanmasına olanak tanır. Bu ilişkilendirme olanağı, kullanıcının, üretim gereksinimlerini müşteri talepleri ile birebir örtüşecek biçimde yönetebilmesine ve bitmiş ürünü, daha gelişmiş bir izlenebilirlik ile tek-adımlı kolay sevkiyat ve dokümantasyon için doğrudan bir müşteri siparişine bağlamasını sağlar.

 

İade işlemleri

 

SyteLine 7, bir yandan envanter doğruluğunu sağlarken diğer yandan müşterinin parasını ve iade malını uygun biçimde yönetmeyi temin eden kapsamlı bir akış sunar. Sistem, hem planlanmış hem de planlanmamış mamul iadelerini işlerken, malzeme iade durumunu (sağlam, hasarlı, tashih edilecek, vs.), müşterinin iade nedenini ve uygulanacak iade işlemini  (alacak, farklı bir ürünle değiş tokuş veya yenisi ile değiştirme) bilgilerini yönetir. Bir ürün değişimi talep edilmişse, gereken yeni parçalar sipariş edilir.

 

 

Servis

 

İyi servisin anlamı, bir müşteriyi elde tutabilmekle onu kaybetmek arasındaki farkta ortaya çıkar. Sizinle iş yapmak sorunsuz ve kolayken bir müşteri neden başka yere gitsin? MAPICS, size, müşteri şikayetlerini azaltıp müşteri memnuniyetini artıracak bir müşteri ilişkileri yönetiminin tüm yönleri için çözümler sunar. SyteLine 7'nin servis özellikleri müşterinizin siparişini görmesini ve izleyebilmesine olanak verir. Doğru, anlaşılması kolay faturalar üretir. Söz verdiğiniz tarihte sevkiyat yapmanızı sağlar. İadeleri hızlı ve etkin bir biçimde kabul eder ve alacaklandırır ve rakiplerinizi izler. Bu da müşterilerinizi koruyabilmenizi ve karınızı ve gelirinizi artırmanızı sağlar.

 

 

 

 

Internet önyüzü

 

Kolay kullanımlı, güvenli bir web sitesi aracılığıyla dünya çapında 7 gün 24 saat erişime açık ürün kataloglarını içeren eş zamanlı ticaret olanakları, müşterilerinize, tedarikçilerinize ve iş ortaklarınıza daha üst düzey bir hizmet sunmanızı sağlar. Bu self-servis portal, müşterilerin fiyat isteyebilmelerini, özel konfigürasyonlu parçaları sipariş edebilmelerini ve sipariş durumunu, ürün bilgisini, tarihçesini ve üretim çizelgelerini görüntüleyebilmelerini ya da kendi yedek parça siparişlerini yaratıp girebilmelerini sağlar.

 

Servis yönetimi

 

SyteLine 7, sahadaki servis teknisyenleri için, tüm bakım tarihçelerine, mühendislik çizimlerine ve problem çözme veritabanlarına uzaktan erişim sağlar. Teknik destek yeteneği, müşterilerle ilgili konuları hızla teşhis etmede, bilinen çözümlerle yanıtlamada, servis teknisyenlerini programlamada ve onarım için gerekli parçaları sipariş etmede yardımcı olur. Şirket dahilinde ve hatta internette yayımlayarak müşterilerle paylaşmak ve yeniden kullanmak üzere gittikçe genişleyen bir çözüm veritabanı oluşturabilirsiniz.

 

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM)

 

Metin Kutusu: 

SyteLine 7'nin opsiyonel CRM özellikleri sayesinde müşteri siparişlerini, sipariş detaylarını, tedariği, sevkiyatı ve diğer kritik bilgileri 360 derecelik bir açıyla izleyebilirsiniz.

SyteLine 7, ilk temastan itibaren ilişkinin tüm süresi boyunca müşteri mahremiyetini sağlamak amacıyla MAPICS CRM ile entegredir. Ürünün sevkinden müşterinin tesisine ulaşmasına kadar, satış siparişi, ürün seri numarası bilgisi, parça bilgisi ve müşteri ilgili kişileri de dahil olmak üzere tüm müşteri bilgilerini izleyebilirsiniz.

 

 

Çağrı yönetimi

 

SyteLine 7, servis sorumlularına, alan servis çizelgelerini oluşturarak ve müşteri ekipmanını çalışır halde tutmak için gereken parçaları temin ederek servis çağrılarını yönetme avantajı sunar. Müşteriler için pek çok garanti veya fatura edilebilir destek planını yönetebilir, problem bildirimlerini işleyebilir ve servis sorunlarını çözümleyebilirsiniz. Servis sorumluları servis çağrılarını düzenleyebilir ve RMA'ları veya malzemeleri ve işgücü giderlerini işleyebilir.

 

Finansman

 

Günümüz yöneticileri artık işletmenin faaliyetlerini birbirinden bağımsız farklı parçalar olarak yönetme lüksüne sahip değiller. MAPICS SyteLine 7, bütçeleme, tahmin, finansal planlama ve idari analizleri de içeren   komple bir finansal yönetim ve krumsal iş bilgi sistemi (Business Intelligence) sunar. Böylece iş yapmanın maliyetini daima kontrol edebilir ve artan karlara göre operasyonlarınızı yönetebilirsiniz.

SyteLine 7, tüm finansal ve maliyet hareketlerini üretim operasyonları ile koordine eden bir dizi tam entegre finansal uygulama sağlar. Tüm finansal ve proje-ilintili bilgilerinizi entegre edebilir ve konsolide olarak analiz edebilirsiniz. Böylece bugün ve gelecekteki ticari başarınızın takipçisi olabilirsiniz. Raporlar ve durum göstergeleri, geniş veri gruplarını araştırıp bulmanızı, trendleri analiz etmenizi, iş hayatındaki gelişmeleri anlamanızı ve hızlı ve bilgili kararlar almanızı sağlar.

Tek bir veritabanında tek bir grup belge, tüm finansal ve envanter belgelerinin temelidir. Hangi sayı grubunun doğru olduğu artık bir soru işareti olmaktan çıkmıştır. Envanterin parasal değeri, envanterin miktarı ve süresini gösteren görüntüsü ile birebir aynıdır çünkü her ikisi de aynı veri grubundan ve haraketlerden hesaplanmıştır.

 

Bütçe / finansal planlama

 

Finansal raporlar; yönetim ekibi, yönetim kurulu üyeleri veya yatırımcılarla sonuçları gözden gecirmek için gerekli tüm finansal doküman paketini üretir. SyteLine 7, COGS, SG&A gibi üst düzey performans göstergelerini ve kar marjlarını gerçek zamanlı olarak izleme yeteneği sağlar ve birden fazla yıllara göre dönemleri karşılaştırmak için veriyi "dilimleyip parçalar".

Kolay kullanımlı, gerçek zamanlı bilgi, herkesin, yönettikleri işletme amaçları ile bunun sonucunda ortaya çıkan şirketin finansal performans hedefleri arasındaki bağlantıyı görmesine yardımcı olur. Böylece süreçleri yeniden yapılandırma konusunda önlemler alınabilir. Performans kaynaklarını tanımlamak için ayrıntıya-girme özelliği sayesinde ürün dizaynlarını ve üretim proseslerini değiştirebilir ya da başka performans gelişimleri sağlayabilirsiniz. SyteLine 7, finansal performans sonuçlarını bağlayan önemli performans göstergelerini (KPI'lar) ayrıntılı olarak planlamanızı sağlar ve her bir KPI'yı geliştirmek için, işletme hedefleri oluşturur. (örneğin satılan malın maliyetini düzeltmek için envanteri azaltmak gibi)

 

GENEL ÇÖZÜMLER…

 

Metin Kutusu: 

Finansal maliyetlemede, malzeme, işgücü, sabit ve değişken maliyetler ve fason maliyetleri, analiz amaçlı olarak ayrı ayrı "sepet"lerde sunulmuştur.

Raporlama

 

Esnek bir yapıya sahip dahili raporlama ve ileri düzey iş bilgi sistemleri (business intelligence) ile karar vermek için gereksinim duyduğunuz verilere doğrudan erişim ve büyük hacimli bilgiler içinde gerçekten önemli ayrıntıları görebilmeniz için gerekli sınıflandırma gücünü sağlar. SyteLine 7 sektörün lideri olan Crystal Reports'u kullanır. Böylece SyteLine raporlarını özel gereksinimle-riniz doğrultusunda kolayca yaratabilir ve değiştirebilir-siniz.

 

 

İş analitiği (Business analytics)

 

İş bilgi sistemi (business intelligence), müşteri siparişlerinden üretime ve servise kadar işinizin her yönünü analiz eder ve bunları planlama ve karar verme için faydalı bilgilere dönüştürür. Her bir müşterinin, ürünün ve prosesin sonuçlara nasıl katkıda bulunduğunu tam olarak anlayarak verileri toplayabilir, analiz edebilir ve ona göre davranabilirsiniz.

 

Uluslararası ticaret

 

SyteLine 7, akreditifleri, kurları, çapraz kurları ve yabancı dilleri etkin bir biçimde ele alarak dünya çapında operasyonlarınızı yürütmenize yardımcı olur. SyteLine 7'de sunulan global vergilendirme desteği sayesinde önemli vergi kanunları ile hızlı ve kolaylıkla başa çıkabilirsiniz.

 

MAPICS hakkında

 

MAPICS özellikle üretim üzerine odaklanmış olan dünyanın en büyük çözüm sağlayıcısıdır. 25 yılı aşkın bir endüstri deneyimi ve kanıtlanmış başarı üzerine kurulu olan MAPICS, üreticilere; pazar payı kazandırarak, maksimum verimlilikle çalışmaları ve müşteri beklentilerinin ötesine geçerek dünya çapında bir firma olmaları konusunda yardımcı olur. MAPICS çözümleri, yazılımı (genişletilmiş ERP, CRM ve Tedarik Zinciri Yönetimi –SCM ) ve profesyonel hizmetleri kapsar. Çözümler, sektör lideri iki teknoloji platformu olan Microsoft ve IBM üzerinde yer almaktadır. Merkezi Atlanta'da bulunan MAPICS, 70'den fazla ülkede 10 binden fazla müşteri tesisinde çözüm sağlayıcı olmuştur. Daha fazla bilgi için lütfen www.mapics.com 'u ziyaret ediniz.

 

 

© Copyright 2003, MAPICS, Inc. MAPICS, özel olarak üretim üzerine odaklanmış olan dünyanın en büyük çözüm sağlayıcısıdır. 25 yılı aşkın bir endüstri deneyimi ve kanıtlanmış başarı üzerine kurulu olan MAPICS, üreticilere, pazar payı kazandırarak, maksimum vermlilikle çalışmaları ve müşteri beklentilerinin ötesine geçerek  dünya çapında bir firma olmaları konusunda yardımcı olur.

 

 

 

Kısaltmalar…

 

Atp: available-to-promise: söz verilebilir miktar

Ctp: capable-to-promise: üretilebilir miktar

Aps: ileri düzey planlama ve çizelgeleme

Mrp: Malzeme kaynakları Planlama

ECN: Mühendislik Değişiklik Bildirimi